Nezbavujte se péřových polštářů, dejte do čistírny peří v Jablunkově na Třinecku
Jaké jsou výhody prachového peří?
Prachové peří se užívá již po tisíce let.
Svým bohatým větvením je tříprostorové, což mu umožňuje absorbovat tělesnou vlhkost (na rozdíl od umělých vláken) a udržovat tělo v teple i v chladném prostředí.
Nezanedbatelnou vlastností je tzv. plnivost peří, která zaručuje, že stlačené a namáhané peří po uvolnění tlaku dostává opět svůj původní tvar.
Dlouhá životnost – životnost prodloužíme, necháme-li přikrývky čas od času provětrat na čerstvém vzduchu, neskladujeme-li je ve stlačeném stavu a samozřejmě necháme-li peří občas pročistit.
Čistit peří nebo nečistit?
Kvalitní odpočinek je klíčem k úspěšnému dni. K základním formám odpočinku patří spánek, jehož kvalita není spojená jen s délkou, ale také s hygienou spánku, neboli s čistotou prostředí. Člověk stráví v posteli 1/3 svého života, polštáře a přikrývky podléhají nečistotám, opotřebení a mikroorganismům stejně, jako vše ostatní kolem nás, není proto na škodu věnovat větší pozornost tomu, v čem spíme.
V posledních letech stoupl zájem veřejnosti o kvalitu spánkového prostředí, ve větší míře se však soustředí na kvalitní matrace a rošty, které jsou nedílnou součástí postelí. Stále je však malé povědomí, především u mladší generace, o možnostech renovace péřových lůžkovin. Možná je to tím, že starší generace ještě zaznamenala atmosféru škubání peří a má proto k péřovým výrobkům hlubší vztah. Jisté však je, že ač má peří tolik vlastností zajišťujících pohodlný spánek, velmi často dnes končí v kontejnerech a na smetištích.
Častou zbraní bojovníků za lůžkoviny bez peří je poukazování na alergie. Většina lidí však není alergická na samotné peří, ale na prach a roztoče, které jsou přítomné ve všem, co je člověku prostředkem k běžnému používání. Není nutné se peří zbavovat, stačí jen občas využít čistírny peří.
Technologie čištění peří
Lidé využívají služeb u provozoven označovaných jako čistírny peří s představou, že jim bude ve všech těchto provozovnách poskytnuta stejná služba, ale není tomu tak. Záleží na technologii, kterou daná provozovna využívá. Obecně můžeme technologie na čištění peří rozdělit na tři druhy.
- Především pojízdné rychločistírny čistí peří na bázi studeného vzduchu a odstředivé síly. Touto cestou sice dochází k částečnému odstranění hrubých nečistot, ne však bakterií, plísní a roztočů. Později dochází ke slepování peří do chomáčů, což je způsobené statickou elektřinou.
- Praní peří ve vodní lázni. Tento druh je vůči nečistotám a zápachu nejpreciznější, nicméně nevýhodou je, že praním se peří zbavuje mazu, který peří přirozeně obsahuje (tento maz zabraňuje promáčení peří, zdržuje-li se husa ve vodě). Provádí-li se tato koupel častěji, peří ztrácí své vzácné schopnosti a rychleji se opotřebovává.
- Čištění peří parou je naší používanou technologií. Proces čištění je rozfázován na čtyři části. V prvním cyklu dochází ke kypření a rozbíjení chomáčů slepeného peří. Během přechodu čištění do druhé fáze jsou odstraněny hrubé nečisty (nejčastěji úlomky rozpadlého peří) – pod tlakem vzduchu přechází kvalitní peří do vyšší komory a peří nekvalitní zůstává v komoře spodní, odkud putuje do odpadu. Ve vrchní komoře i nadále probíhá kypření, dochází zde také k odstranění prachu a drobných nečistot. Během předposledního cyklu je již čisté peří propařeno parou o teplotě 380 °C, která výše zmíněné roztoče, bakterie i plísně ničí. Tento cyklus zaručí, že peří, lidově řečeno, “nabyde”. Souběžně s parou je přidán antistatický přípravek. V rámci závěrečné fáze se provoněné a usušené peří vkládá do již ušité sypkoviny.
Dotazy zákazníků
Vykupujete peří?
Peří nevykupujeme.
Je při čištění peří odpad?
Ano. Bývá téměř vždy. Množství odpadu závisí na kvalitě čištěného peří. Je-li peří kvalitní – kvapové, odpad se rovná téměř nule (peří bývá zbaveno prašnosti). U velmi opotřebovaného peří může být odpad i padesát procent. Průměrně se však počítá s odpadem dvaceti až třiceti procent.
Můžete peří renovovat v jakémkoli stádiu opotřebování?
Občas se vyskytne peří, které je již v takovém stavu, že se do něj nevyplatí investovat. To jsou však ojedinělé případy. Z horšího peří lze téměř vždy ušít polštáře. Samozřejmě i deky, ale v tom případě je vhodné deku prošít do čtverců. Obecně však do dek doporučujeme kvalitnější peří.
Jak postupujete v případě nedostatečného množství peří?
Ke každé zakázce je dobré dodat peří více (příklad: potřebujete čtyři nové polštáře, dodáte na vyčištění pět používaných). Pokud chybí potřebné množství peří a nebylo předem domluveno dodání našeho nového peří, telefonicky se s Vámi spojíme a domluvíme další postup – buď dodatečně přinesete potřebné množství, nebo dodáme nové.
Pokud dodáte větší množství peří, než které se spotřebuje, vrátíme Vám ho nebo ušijeme menší polštářek (samozřejmě po domluvě).
Je na kvalitě peří závislé i prošití deky?
Ano. Je-li peří kvapové, doporučujeme vzor prošívání, který peří umožňuje v dece volně procházet. (Pokud se kvalitní kvapové peří uzavře do prošitých čtverců, rychleji bude ztrácet na kvalitě.)
Je-li peří horší, je potřeba deku prošít na kostky.
Čím se vyznačuje kvapové peří?
Zjistit více